Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

ZO SZPB

Upraviť podstránkuZO SZPB Stará Kremnička

V súčasnosti máme 57 členov, z toho 36 žien a 21 mužov.  Jedným z členov je účastník bojov v SNP a väzeň KT, 18 pozostalých a 38 sympatizantov.

SZPB sa prostredníctvom svojej činnosti snaží v mládeži a širokej verejnosti prebúdzať lásku k vlasti, úctu k hrdinom bojov proti fašizmu, prostredníctvom osláv si pripomínať hrdinský boj nášho národa za slobodu v SNP a poukazovať na zverstvá, ktoré nemeckí fašisti a ich prisluhovači napáchali počas II. svetovej vojny v Európe.

Aktivity ZO SZPB

Z príležitosti osláv k výročiu oslobodenia obce, ukončenia II. svetovej vojny, SNP a bojov o obec v SNP organizujeme spomienkové oslavy.

Každoročne za finančnej podpory OÚ organizujeme pre členov ZO SZPB a ostatných občanov zájazd po stopách bojov v SNP a II. svetovej vojne. V rámci týchto zájazdov sme položili kvety a vzdali úctu padlým hrdinom na Slavíne, Štúrove a Kameníne, na vojenskom cintoríne sovietskej a rumunskej armády vo Zvolene, na vŕšku Zvonica pri Strečne, v Čiernom Balogu, na Jankovom vŕšku, v Hronskom Beňadiku, Ružomberku, Liptovskom Mikuláši, v Nemeckej, Čičmanoch, Seredi, Kľaku a Ostrom Grúni. Navštívili sme Múzeum SNP v Banskej Bystrici, Mohylu M. R. Štefánika na Bradle.

Informácie o činnosti, aktuálne oznamy zo života ZO SZPB zverejňujeme i na informačnej tabuli pri OÚ. Členovia ZO SZPB každoročne navštívia ZŠ, aby žiakov v rámci besedy oboznámili  s históriou SNP a II. svetovej vojny, s históriou výstavby železnice a s udalosťami spätými s vykoľajením a zničením nemeckého transportu (27. 12. 1944) na železničnej stanici v Starej Kremničke, pri ktorom údajne zahynulo 373 nemeckých vojakov a dôstojníkov.

Z histórie SZPB

  • SVOJPOV

Prvá organizácia zameraná na šírenie protifašistických myšlienok – SVOJPOV – vznikla v našej obci v októbri 1945. Predsedom organizácie bol Ján Lancko, po ňom Július Sekereš a pán František Sekereš.

Členský preukaz p. F. Sekereša č. 25230 vystavil a podpísal Karol Šmidke.

  • SĽUB

V roku 1948 sa organizácia premenovala na SĽUB – Sväz ľudových protifašistických bojovníkov. Funkciu predsedu miestnej organizácie plnil pán Michal Hudec, tajomníkom bol pán Martin Mlynčok. Organizácia združovala ľudí, ktorí bojovali proti fašizmu počas II. svetovej vojny.

  • SZPB

Slovenský zväz protifašistických bojovníkov (ďalej SZPB) vznikol vo februári 1965 a mal 65 členov.

265px-Kremn2.jpgČlenovia SZPB v roku 1969 – od jari do jesene – brigádnicky a na základe finančnej podpory MNV postavili v obci hrdinom SNP dôstojný pamätník.

Na oslavách 25. výročia SNP a slávnostnom odhalení pamätníka sa zúčastnili aj bývalí sovietski partizáni: lekár partizánskej brigády kpt. J. Nálepku Dr. S. K. Rudenko a náčelník štábu brigády pluk. Chimič, ktorý bol ťažko ranený pri obrane našej obce 04. 10. 1944.

V roku 1974 MNV pomohol zabezpečiť a postaviť na kopci Skalka 2,5 m vysokú železnú konštrukciu, vo vrchole ukončenú železným tanierom s priemerom 2 m, ktorá počas osláv SNP slúžila na zapálenie partizánskej vatry. 

pomník 1.jpg

 

 

 

 

Majstri kamenári z organizácie vykresali z bieleho kameňa – ryolitu na hrob padlých v SNP náhrobný kameň a ohradu.

 

 

 

II. svetová vojna v našej obci

Do bojov v II. svetovej vojne a SNP sa z našej obce aktívne zapojilo viac ako 100 mužov.

10 občanov obce v II. svetovej vojne zahynulo.
V bojoch pri obrane obce počas SNP (4. a 5. októbra 1944) položilo svoje životy 23 bojovníkov povstaleckej armády a partizánov.

Títo hrdinovia sú pochovaní na cintoríne v dvoch hroboch o ktoré sa starajú členovia ZO SZPB za podpory OÚ Stará Kremnička.

št. ktp. Altbach Maximilián - 53 rokov, Břeclava

Compel Ján - 31 rokov, Brusno

Dubaj Jozef - 37 rokov, Tovarníky

Gulán Ján - 23 rokov, Lubina

Janek Ján - ? rokov, Podlavice

Jarota Ján - 37 rokov, Turová

Kalafús Juraj - 39 rokov, Málinec

Kolenič Jozef - 37 rokov, Poniky

Kúdeláš Štefan - 23 rokov, Lipová

Mydliar Cyprián - 22 rokov, Liptovská Osada

Peťko František - 32 rokov, Svätý Ondrej nad Hronom

Rusnák Rudolf - 20 rokov, Ráztoka

Schmidt Jozef - 36 rokov, Brusno

Srpoň Metód - 20 rokov, Liptovská Osada

Šufliarsky Juraj - 36 rokov, Hriňová

Vasil Ján - 36 rokov, Hriňová

Pochovaný v mieste bydliska:

Chovan Peter - 20 rokov, Hubová

Javorka Ján - 19 rokov, Hubová

Javorka Vincent - 33 rokov, Nitrianske Sučany

Pinka Ladislav - 32 rokov, Nitrianske Sučany

Výbošťok Ján - 24 rokov, Zvolenská Slatina

Búrik Štefan - 21 rokov, Lopej (Podbrezová)

Gonda Martin - 21 rokov, Levoča

 

65. výročie SNP

Na oslavy výročia SNP boli pozvaní rodinní príslušníci vojaka pochovaného na miestnom cintoríne Juraja Šufliarskeho. Do pamätnej knihy obce sa podpísali  syn, vnuk a pravnuk tohto padlého hrdinu.

34_snp_nahled.jpgOslavy SNP vyvrcholili 13. septembra, a to formou rekonštrukcie historických bojov, ktoré na lúkach Pod Kečkou štvortisícovému davu divákov predviedli členovia Klubu historickej techniky zo Zvolena a Klubu vojenskej histórie Carpathia. Do ukážok bojov v SNP sa zapojil i zrekonštruovaný pancierový vlak Štefánik, ktorý bol 5. októbra 1944 pridelený na podporu povstaleckých jednotiek pri Svätom Kríži nad Hronom. Svoj bojový krst podstúpil nad železničnou stanicou v Starej Kremničke, odkiaľ podnikal na nepriateľa palebné prepady so streľbou všetkých zbraní.  

i_523658.jpg

 

Zapojenie improvizovaného pancierového vlaku Štefánik do bojov SNP pripomína pamätná tabuľa, ktorá bola osadená pred tunelom Kečka nad Starou Kremničkou.

Pamätnú tabuľu v rámci osláv odhalil po slávnostnom príhovore predsedu SZPB, kultúrnom programe a čestnej salve, pán František Sekereš, priamy účastník bojov v SNP.
Dotyk s minulosťou bol účastníkom osláv umožnený v rámci prehliadky pancierového vlaku, ktorý tvorili štyri opancierované vozne (guľometný, tankový, delový, tykadlový) ťahané parnou lokomotívou.
Pancierový vlak i ukážky bojového nasadenia členov vyššie uvedených klubov prispeli k upevneniu odkazu povstania pre dnešné dni a k deklarovaniu úcty k vlastným dejinám a štátu.

 

 

60. výročie SNP

V roku 2004 bola k 60. výročiu SNP za finančnej podpory OÚ vykonaná rekonštrukcia pamätníka hrdinov SNP, na ktorý bola umiestnená mramorová tabuľa s menami desiatich obetí II. svetovej vojny a so spomienkou na 25 občanov, ktorí zahynuli počas I. svetovej vojny.  Z príležitosti tohto výročia bola vydaná publikácia „Stará Kremnička v II. svetovej vojne“, v sú priblížené osudy našich spoluobčanov – otcov a dedov – bojujúcich na frontoch a v SNP a život v obci počas vojny.

 


 

dnes je: 14.10.2019

meniny má: Boris

podrobný kalendár

webygroup
English version
ÚvodÚvodná stránka